Mark Zuckerberg açıkladı: Teknoloji sektöründeki işten çıkarmaların sebebi ne?

Facebook’un kurucusu ve Meta şirketinin sahibi olan Mark Zuckerberg, teknoloji sektöründe işten çıkarmaların neden yavaşlamadığına dair teorisini açıkladı.

Zuckerberg’e göre şirketler, acı verici olsa da personel açısından “daha sade” olmanın faydaları olduğunun farkına varıyor.

Dün yayınlanan bir podcastte konuşan konuşan Meta CEO’su, şirketlerin hala pandemi sonrası döneme alışmaya çalıştığını söyledi.

YAPAY ZEKA İLE İLGİSİ VAR MI?

Zuckerberg, teknoloji sektöründeki işten çıkarmaların yapay zeka patlamasıyla ilgisi olup olmadığı sorulduğunda, “Aslında bunun daha çok şirketlerin Covid sonrasını yönlendirmeye çalışmasından kaynaklandığını düşünüyorum” dedi.

Corona virüs pandemisi sırasında teknoloji şirketleri aşırı personel alımı yapmış, pandeminin ardından da işte çıkarmalara gitmişti.

Microsoft, Google ve Amazon gibi şirketlerin ‘yeniden yapılanma ve yapay zeka içeren alanlara yatırım yapma planları’ için personel azalttığı söylense de Zuckerberg, yapay zekanın denklemin büyük bir parçası olmadığını belirtti.

“SADELEŞMENİN” FAYDALARINI GÖRDÜLER

Zuckerberg, “En azından bizim için, yapay zeka bunun için önemli bir itici güç değildi” dedi. Zuckerberg, şirketlerin artık sadece fazla işe alım nedeniyle çalışan sayılarını azaltmadıklarını, “sadeleşmenin” faydaları olabileceğini fark ettiklerini söyledi.

Röportajda Meta’nın geçmişteki işten çıkarmalarından da bahseden Zuckerberg, “Açıkçası gerçekten zordu, değer verdiğimiz pek çok yetenekli insanla yollarımızı ayırdık. Ancak bazı açılardan daha sade olmak şirketi daha etkili kılıyor ve verimliliği artırıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x