Halil Umut Meler Son Kurbandı: Liglerimizde Yaşanan Hakeme Şiddet Olaylarını Birlikte Hatırlayalım

Türk futbol tarihinde kara bir gece olarak kaydedilen olayda hakem Halil Umut Meler, önce yumruk sonra da tekmeli saldırıya uğradı. Olay sonrasında Meler hakemlik kariyerine son verdiğini duyurdu. Bu karar spor dünyasında büyük üzüntü ve endişe yarattı. Gelin biz de geçmişte yaşanan hakemlere karşı şiddet olaylarını irdeleyelim. ?

1. 2016 yılında oynanan Fenerbahçe ve Trabzonspor arasındaki Süper Lig maçı sırasında 17 yaşındaki bir Trabzonspor taraftarı sahaya girerek hakem Volkan Bayarslan’a saldırdı.

Yaralanan hakem tıbbi yardım aldı ve Trabzonspor taraftarsız maç oynama dahil çeşitli cezalarla karşı karşıya kaldı.

2. 2016 yılında Trabzonsporlu Salih Dursun, hakem Deniz Bitzel’in düşürdüğü kırmızı kartı alıp kendisine gösterdikten sonra sahadan atıldı.

Bu olay, Bitzel’in zaten üç Trabzonsporlu oyuncuyu atmasından ve takımı sekiz kişi bırakmasından sonra gerçekleşti.

3. 2018 yılında Başakşehir’de oynadığı sırada Arda Turan, yan hakeme saldırdığı için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 16 maç men cezası aldı.

Olay, Sivaspor ile oynanan bir maç sırasında gerçekleşti ve Turan yan hakemi iterek kırmızı kart gördü.

4. 6 Mart 2022’de Fenerbahçe-Trabzonspor maçının ilk yarısının sonunda bir Fenerbahçe taraftarı sahaya girerek hakem Zorbay Küçük’e saldırmaya çalıştı.

Bu duruma Fenerbahçe’nin kalecisi Altay Bayındır müdahale ederek hakemin saldırıya uğramasını engelledi.

5. 2015 yılında Atletico Madrid’in Barcelona ile oynadığı Kral Kupası çeyrek final maçında Arda Turan ayakkabısını yan hakeme doğru fırlattı.

Turan, ayakkabısının çıkması ve serbest vuruş verilmemesine sinirlenmesi üzerine bu hareketi yaptı.

6. Fenerbahçe taraftar grubu GFB, VAR hakemi Hakan Ceylan’ın İzmir’deki evinin önünde meşaleler yakarak protesto düzenledi.

Hakemin evde olmadığı sırada taraftarların yaptıkları bu eylem, hakemin eşi Leyla Ceylan’ın can güvenliğinden endişe etmesine yol açtı.

7. 2018 yılında Spor Toto 1. Lig’deki Balıkesirspor Baltok-Ümraniyespor maçı sırasında bir Balıkesirspor taraftarının sahaya atlayıp hakem Atilla Karaoğlan’a vurması sonucunda maç iptal edildi.

İlk yarının 0-0 bittiği maçtaki bu olay Balıkesir Atatürk Stadyumu’nda gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x