Emekli bayram ikramiyesine yeni zam gelecek mi? Kulislerde neler konuşuluyor?

Emekliye 2018’den bu yana verilen bayram ikramiyesi geçen günlerde yüzde 50 artışla 3 bin TL’ye yükseltildi. Artışı AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Bayram ikramiyesinin artırılmasına ilişkin düzenleme 8. Yargı Paketi’nin içine eklendi ve TBMM’ye sevk edildi. Düzenleme yasalaştıktan sonra emekliler Ramazan Bayramı’nda 3 bin TL, Kurban Bayramı’nda 3 bin TL olmak üzere 2024 yılı içerisinde toplam 6 bin TL bayram ikramiyesi alacak.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLER ALABİLECEK?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı, ölüm aylığı, malüllük aylığı, yaşlılık aylığı alanlar ve sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri olanlar ile şehit yakınları, gaziler, terörden zarar görmüş sivil vatandaşlar bayram ikramiyesi alabilecek.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLAR BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLİYOR MU?

Alabiliyorlar. Bu gruptakiler hisseleri oranında bayram ikramiyesinden faydalanabiliyor. Bir örnek vermek gerekirse, eşinin ölümü nedeniyle yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alan bir kişi her bayram için 1500’er lira ikramiye alabilecek. Yetim aylığı alan kişilerde de hisse oranı kuralı geçerli.

BİRDEN FAZLA BAYRAM İKRAMİYESİ ALINIR MI?

Birden fazla emekli aylığı alan, örneğin hem emekli maaşı hem ölüm aylığı alan bir kişi tek bayram ikramiyesi alacak.

EYT’LİLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLECEK Mİ? KRİTİK TARİH 1 NİSAN

Alabilecek. Burada son tarih 1 Nisan. Emeklilik dilekçesini bu tarihten önce verenler 3’er bin liradan toplam 6 bin lira bayram ikramiyesi alabilecek.

1 Nisan sonrası emeklilik dilekçesini verenler ise Ramazan Bayramı öncesi 3 bin lira alamayacak ancak Kurban Bayramı için bayram ikramiyesini hak edecekler.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

Ramazan Bayramı 9 Nisan’da, Kurban Bayramı 15 Haziran’da başlayacak. Bu tarihlerden kısa süre önce ikramiyelerin yatması bekleniyor.

BAYRAM İKRAMİYESİ ARTIRILACAK MI?

Ekonomim Gazetesi yazarı Dr. Şeref Oğuz, enflasyona dikkat çekeren bayram ikramiyesinin seçim öncesinde artırılabileceği tahminini paylaşmıştı.

Oğuz, “İkramiyenin artırılması konusunda çalıpşma yapılıyor. Tahminim 2 bin lira daha artış söz konusu olacak. Yani emeklinin bayram ikramiyesi 5 bin liraya çıkarılacak” demişti.

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan’ın tahmini ise olumsuz. Doğan ikramiyenin seçime doğru artırılıp artırılmayacağıyla ilgili “Açıkçası pek sanmıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x